Kalori Harcama, Sağlıklı Yaşam, Spor Hakkında

Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

1 kilo vermek için kaç kalori yakılır? Günde bir kilo vermek mümkün mü? 1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir? 1 kilo vermek için ne yapmalı? 1 kilo kaç kalori? Sorularınızı sizin için inceledik, işte sonuçlar:

‘Kalori’ fit olma yolundaki herkes için kutsal kelimelerden biri. Yağlarımızdan kurtulmak için aldığımızdan fazlasını yakmamız gerektiğini herkes biliyor. Peki günlük yaşam tarzınızı biraz değiştirerek fazladan kalori yakabileceğini de biliyor muydun?

Bir enerji ölçütü olan kalori, yaşayabilmemiz için gereken enerji miktarını ifade ediyor. Aslında her eylemimiz için, oturduğumuz yerde bile kalori harcıyoruz. Ortalama insana günlük 2000 kalori yaşamak için yeterli oluyor. Ortalama bir hamburgerin 700 kalori olduğu düşünülürse, günde 3000 kalori almanın hiç de zor olmadığı aşikar. Ortalama 200 kalori yakmak içinse yarım saat hafif koşu yapmak gerekiyor. Dolayısıyla alması kolay yakması zor bir arkadaş kalori.

Tam da bu yüzden uzmanlar, spor ve egzersizin yanı sıra günlük aktivitelerin de fazladan kalori yakmak üzere düzenlenebileceğini söylüyor ve öneriyorlar. Bu kavrama kısaca NEAT adı veriliyor (non-exercise activity thermogenesis — egzersiz harici aktivite termojenezi). Yapılan bir çalışmaya göre her insanın yakacağı kalori miktarı değişse de NEAT ile günlük 2000 kaloriye kadar yakılabiliyor. Spor haricinde yakmak için hiç de fena değil, değil mi?

Şimdi NEAT ile gün içinde fazladan nasıl kalori yakabiliriz ona bakalım. Amacımız belli, o kaloriler yanacak!

1. İş yerinde yansın kaloriler

Oturarak çalışmak doğrudan obeziteyle ilişkilendirilmiyor ama sürekli oturanlarda kilo almaya yol açabildiği biliniyor. Amerikan Kalp Birliği’nin araştırmasına göre obez bireyler oturarak çalışan normal kilolu meslektaşlarına göre günde 2,5 saat daha fazla yerinde oturma eğilimi gösteriyormuş. Obez bireylerin normal kilolu meslektaşlarının NEAT alışkanlıklarını uygulamaları halinde günde 350 kalori fazladan yakabileceği tahmin ediliyor.

Masa başı iş yapıyorsanız, her saat başı kalkıp 15 dakika boyunca etrafta dolanın ve hareket edin. Telefon görüşmelerinizi ayakta ve yürüyerek yapın. Öğle yemeklerinde yürüyerek gidebileceğiniz daha uzaktaki restoranları tercih edin ve parkta oturmak yerine yürüyüş yapın. Merdivenleri kullanın, ayak işleri, getir götür işleri gibi işleri kendiniz halledin. Hatta toplantılarınızı bile açık havada ayakta yaptığınızda oturmaya göre daha fazla kalori harcarsınız.

kalori-yakmanin-yolu-2.gif

2. Rahatlarken tutuşsun kaloriler

İnanıyoruz ki günün birinde oturduğun yerden kalori harcamayı sağlayacak teknoloji gelişecek (FitWell’in yapay zekada olduğu gibi bu alanda öncü olacağına şüphe yok). Ancak şimdilik bilim-kurgu filmlerindeki teknolojilere erişimimiz olmadığı için mevcut bilimsel yöntemlerle ilerliyoruz… TV karşısında harcadığınız saatleri düşünün. Her gün iki saat? Üç saat? Söylemek istemiyorsunuz? Ok. Her ne kadarsa, araya bir takım hafif aktiviteler ekleyerek kalorileri harlamak mümkün.

TV izlerken çamaşırları katlamak, ütü yapmak, etrafın tozunu almak, yerleri süpürmek, kediyi taramak gibi aktiviteler fazladan kalori yakmaya yardımcı olur. Telefonda uzun konuşmayı seviyor musunuz? Elinizde yoksa hemen bir mikrofonlu kulaklık edinin ve en sevdiğiniz muhabbeti yapmak için yürüyüş ayakkabılarınızı ayağınıza geçirin!

Neyse ki TV karşısında kalori yakmanın daha kolay yolları var.

3. Çocuklarla birlikte cayır cayır kaloriler

Şu hayatta gerçekten fazladan kalori yaktıran bir şey varsa o da çocukların peşinde koşturmaktır. Aman almayayım diyorsanız bu maddeyi direkt geçiniz. (Aslında listemiz 5 madde olduğu halde bu yüzden başlığa 4 yazdık). Ancak çocuklarla oynamanın insan ruhuna ne kadar iyi geldiğini bilenlerdenseniz fazladan birkaç yüz kalori yakmanın en keyifli yolunun bu olduğunu da bilirsiniz 🙂

Çocukları parka götürmek, onlarla koşturup oynamak, hatta daha ufak olanları sürekli göz altında tutmak fazladan kalori yaktırır. Çocukları yakındaki okula bırakıp alıyorsanız, araba yerine yürümeyi tercih edin. Onların da fazladan kalori harcaması iyi bir şey. Kıpır kıpır olan ve parmakları sürekli bir şeylerle oynayan çocuklara rahat dur deriz. Journal of Clinical Nutrition tarafından yapılan araştırma aslında kıpırtının en iyi NEAT aktivitelerinden biri olduğunu söylüyor. Ama bacağınızı sallamayın, o ayrı. O bir rahatsızlık.

Çocuklarla vakit geçirmek kalori yaktırır. Net.

4. Ev işi yaparken alev alsın kaloriler

Ev hanımlarının yaptığı iş için ‘ağır işçilik’ denir. Yakılan kalorilere bakılırsa neden olduğu kolayca anlaşılabilir. Çıtı pıtı bir bir hanım, sıradan ev işi yaparken saatte ortalama 160 kalori harcıyor. Kalıplı bir erkekte bu oran tabii ki yükseliyor. Mob’u kapıp hemen yerleri parlatmak için şahane bir motivasyon değil mi? Üstelik ortalığın toparlanması da da cabası. Temizliğin yanı sıra eşya odasını temizleme, kutuları düzenleme, dolabı toparlama gibi her daim bekleyen işleri yapmak bazen mekik çekmekten daha hayırlı olabilir! (Bkz. mutlu sevgili)

 

kalori-yakmanin-yolu-5.gif

5. Sosyalleşirken cızırdasın kaloriler

Bir ev partisine davet edilmek her zaman özel hissettirir. Mekana gitmekten çok daha eğlencelidir ve hakiki anlamda sosyalleşme imkanı verir. Tabii ki kanepeyi görünce içinizdeki teyze veya amcaya karşı koyamayıp “şuraya az oturayım evladım” demiyorsanız. Ayakta kalmak, partide olabildiğince çok insanla muhabbet etmek, kalori yakımını hızlandırır. Ev partisinde yapacak iş de çok olur, bir şeyleri taşımaya, mutfak işlerine yardıma ve gelen gideni karşılamaya gönüllü olursanız, fazladan kalorileri yakacağınız gibi bir sonraki partiye çağrılmayı da garantilemiş olursunuz.

kalori-yakmanin-yolu-6.gif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.