Yoga Nedir?

Yoga, ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğitmek ve bu yolla birlikte gergek bedene gerekse ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan bir felsefe sistemidir. Hindistan çıkışlı yoga, Sanskritçe’de ‘bütünleşme’ anlamına gelir. Buradaki ‘bütünleşme’ beden ve ruh bütünleşmesidir. Aynı zamanda bu kişinin ruhani özünün evrenin bütünüyle birleşmesi demektir.

Pilates Nedir?

Pilates, yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilen, fiziksel bir fitness sistemidir. Kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak, vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilen bu egzersiz sistemi vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik farklı aktivitelere uygun egzersizler içeriyor. Pilatesin amacı da zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır.

Yoga ve Pilates Arasındaki Fark Nedir?

Yoganın spritüel bir yanı vardır. Pilates ise daha farklıdır. Omurga eğriliği, romatizma gibi pek çok hastalıkla mücadele eden Joseph Pilates, kendi geliştirdiği fizyoterapi ve spor disiplini olan pilatesi geliştirmiştir. Pilates bir egzersizdir. Yoga ise Hindistan kökenli bir felsefe sistemidir. Yoga felsefesinin özü, ‘hiçbir şeye bağımlı olmayan, sürekli ve sonsuz mutluluk ve birlik hali’ne erişme amacıdır. Yoga seansı esnasında yapılan hareketler, çakra adlı dönüşüm noktalarını harekete geçirir. Böylelikle kişilerin, evrenin sonsuz enerjisiyle bütünleşmesine imkân tanır. Yogada ihtiyacınız olan tek şey vücudunuz ve nefesinizdir. Pilates için ise ekipmana ihtiyacınız vardır. Pilates için pilates topu, bandı, minderi, çemberi, atlama ipi gibi gereçler gerekir